SECTIONS : EVENTS : NEIGHBORHOODS : ARTICLES


EVENTS

DAYS : THURSDAY : SATURDAY : SUNDAY : MONDAY : TUESDAY

 

Loading Events

Friday (05-25-18)

Find Events

Event Views Navigation

Click red arrow () for event info : Click venue name for venue details

All Day

9:00 AM

Fireside Chat : Red Bull Radio : 9:00AM-10:00AM : The Gories

10:00 AM

Headphone Highlights : Red Bull Radio : 10:00AM-11:00AM : Quelle Chris

10:30 AM

Tchaikovsky Symphony No. 6 : Detroit Symphony Orchestra : 10:30AM-1:00PM : Leonard Slatkin (conductor) and Jennifer Koh (violin)

11:00 AM

Counter Intelligence : Red Bull Radio : 11:00AM-12:00PM : Peoples Records

12:00 PM

Techno Bicycle Tour : Wheelhouse Detroit Bike Shop : 12:00PM-4:00PM : Spend an afternoon in the saddle visiting Detroit’s historic electronic music sites

Patio Loco 2 : Third Street Bar : 12:00PM-8:00PM : DJs Ryan Dahl, Aboudi Issa, Pilar Cote, PRGRM, and Francesco e Marcello

Peak Time : Red Bull Radio : 12:00PM-2:00PM : Ingrid LaFleur, and Techno Chefs Mike Ransom, Kaku Usui, and Steve “Rukus” Swart

Exhibit 3000 – Detroit House : Red Bull Radio : 12:00PM-5:00PM : Curated by Submerge and Underground Resistance as an expansion of their famed techno museum, this exhibition focuses on Detroit house music, its arrival from Chicago and its roots in disco, gospel and Detroit’s Black gay underground.

Untitled : Clark Park : 12:00PM-9:00PM : Unannounced line-up

3:00 PM

DJ Dan : Briggs Detroit : 3:00PM-4:00AM : DJs DJ Dan, Sonya Alvarez, Players Club, Daniels Jack, Just Alexander, Ghita Sisters, Mr. Falcon, Mike Clark, Food Fight, Dav, Adam Westing, Henry Brooks, Pigpen, Pressed & Proper, and Mona Black

4:00 PM

Bang Tech 12 Anniversary : Bookies Bar : 4:00PM-2:00AM : Presented by Detroit Techno Militia and Detroit Artist Agency

Trip Metal Fest 3 : El Club : 4:00PM-7:00PM : The Art Ensemble of Chicago, Martin Rev, Wolf Eyes, Guttersnipe, Puce Mary & Drew McDowall, and Gashrat

House Coffee : Urban Bean : 4:00PM-12:00AM : DJs Mindy Sherman, Brandon Latta, Mesme, Ryan Dahl, and Reed Bosky

6:00 PM

(weekly) Good Foot : MotorCity Wine : 6:00PM-9:00PM : Free : DJ Jefferson Davidson

(pop-up) Sushi Bar : Two James : 6:00PM-10:00PM : Menu by Geisha Girls

Smartbar Opening Party & BBQ : TV Lounge : 6:00PM-4:00AM : DJs Ariel Zetina, Bruce Bailey, Dez Andres, Garrett David, Harry Cross, Mister Joshooa, Olin, Palms Trax, Remote Viewing Party, Sassmouth, Sevron, Dold, and Tin Man

The Green Room : Takoi : 6:00PM-11:00PM : DJs Ciel, CCL, Flora FM, Davis Galvin, and Ali Berger

7:00 PM

Infiltr8:Celebr8 and [something clever] present Prelude Detroit : Northern Lights : 7:00PM-2:00AM : Atnarko, Dax Lee, Punisher, Tim Baker, Sergio Santos, Finley, Andy Warren, Jeremy Ismael, Sutter, Jeremy Poling, Nesto, Lola B, SuperDre, Nat Black, Travis Poling, and Alex Morrison

Jesse Saunders : Detroit Shipping Company : 7:00PM-4:00AM : DJs Jesse Saunders, Chip E, John Collins, and Mike Agent X Clark

The Bunker : Red Bull Radio : 7:00PM-8:00PM : Todd Osborn

8:00 PM

Rock Steady Disco presents Viva La Resistance IV : MotorCity Wine : 8:00PM-2:00AM : DJs Blair French, Haz Mat (live), LaFleur, Moonlighter, Peter Croce, and Pontchartrain

The Wrap : Trumbullplex : 8:00PM-12:00AM : The Wrap, Minus9, Drugs in the Carpet, and Lrad

Interdimensional Transmissions : Red Bull Radio : 8:00PM-9:00PM : Carl Craig

9:00 PM

Modern Cathedrals presents Eden IV : Tangent Gallery : 9:00PM-5:00AM : DJs Anastasia Kristensen, Headless Horseman (live), Deepchord (live), Evigt Mörker, Clay Wilson (live), The debut of Uun's new project Araceae (live), and Altstadt Echo

Frequenza Showcase : The Whiskey Disco : 9:00PM-4:00AM : DJs Wolf Story, Soul Goodman, Jason Patrick, Chris Hughes, Classic Roots, and Francesco E Marcello

(Official Movement Opening Party) Paxahau and Ghostly International presents Matthew Dear : Marble Bar : 9:00PM-4:00AM : DJs Matthew Dear, Tadd Mullinix as X-Altera, Osborne, Mike Servito b2b with Derek Plaslaiko, Shigeto, ZGTOboyz (live) with Bruiser Brigade MC Zelooperz, Kim Ann Foxman, Recloose, Russell E. L. Butler, and Pablo R. Ruiz

Fake Surfers : Outer Limits Lounge : 9:00PM-2:00AM : Fake Surfers and Fire Heads

Unforgiven and Modular Techno Alliance present Live Modular Showcase : Apparatus Room : 9:00PM-2:00AM : DJs Komprezzor (live), Monix (live), Amnesiac (live), and Victims Of Silence (live)

Welcome to Detroit Party : Broderick Grille : 9:00PM-2:00AM : DJs Mike Clark, Tony Nova, Eric Tucker, and Dr.Tingle Fingers

Box Of Cats presents Wongo & OMNOM : The Grasshopper Underground : 9:00PM-2:00AM : DJs Wongo, OMNOM, Mass Appeal, and Gateo

Gary Martin + Dretraxx : POP + Offworld : 9:00PM-2:00AM : DJs Gary Martin and Dretraxx

One Five , losonofono, & Black Hippie Ent. present The Get Down : Nandi’s Knowledge Café : 9:00PM-4:00AM : DJs One Five, Earl Mixxin Mckinney, Emmett, Jon Ad, Righteous, and Notsonyce

DEMC – Roland and Serato Masterclasses : DIME : 9:00PM-9:00PM : DJs Recloose and OP Miller will be giving practical Masterclasses on DJ and Music Production.

Night Logistics : Leland City Club : 9:00PM-5:00AM : DJs Cervello Elettronico, Komprezzor, Fluxion A/D, Iconian, Xanna, Composuresquad, Steve Noah b2b Optician, Todd Howard, Girl, James Jarvis b2b Mesmé, Just Jace b2b Talien, and Synchronicity

Confessions : Bleu Detroit : 9:00PM-4:00AM : Noir, Anthony Attalla, A Grey Area, SHERIF, Ben Finx II, Henry D, and Roland London

9:30 PM

(Official Movement Pre Party) Paxahau presents 10 years of No. 19 Music : Magic Stick : 9:30PM-3:00AM : Art Department, Kenny Larkin, Terrence Dixon, Ryan Crosson, Nitin, and Teeloo

The Room Is Spinning : Hidden Gate Gallery : 9:30PM-2:00AM : DJs Jonah Baseball, Party Girl, nuntheless, and DAYGGS

10:00 PM

Blank Code System Communion Official Movement Pre Party : The Works (Closed) : 10:00PM-6:00AM : Function (live), Dustin Zahn, Karl Meier, Mike Gervais, Anthony Jimenez, Centrific, Christian James, Gabi, Andy Fitton, Dave Eckblad, and Rachel Palmer (live)

FIT Sound / Est 83 presents 2 AD : The Eagle Detroit : 10:00PM-4:00AM : Especially Good , Fashion Flesh, Election Day, and Nickolaus Typaldos with DJs Davide Gualandi and Fit Siegel

(weekly) DAY 5 : The Whisky Parlor : 10:00PM-2:00AM : DJs Alton Miller, Seth Carter, and Vince Patricola

(monthly) Grace : Temple Bar : 10:00PM-2:00AM : DJs Ladymonix and Rimarkable

DEMC Closing Party : The Underground at DIME : 10:00PM-4:00AM : DJs OP Miller, Alton Miller, Holographic, Gia, and Nick Speed

10:30 PM

Fit Sound and Est 83 present 2AD : Menjo’s : 10:30PM-4:00AM : DJs Davide Gualande and Fit Siegel

11:00 PM

Music Gallery Eight : The Artist Village : 11:00PM-7:00AM : DJ Theo Parrish

12:00 AM

(weekly) Takova : MotorCity Wine : 12:00AM-2:00AM : Free : DJ Pia and Donna G

Soul Skate 2018 : Bonaventure Skating : 12:00AM-5:00AM : DJ Tone

Anti-Social : Secret Location : 12:00AM-6:00AM : Secret Location. Secret Guest. Secret Love. Secret Life.

Bounce That : MIX Bricktown : 12:00AM-7:00AM : DJs Sheefy McFly, Stacye J, Fluff, and Skeez

+ Export Events

Make it a great festival Detroit.

 

Printed pocket guide available at locations throughout the city.

The online and printed guide are free. Please help support this project.
Donate