SECTIONS : EVENTS : NEIGHBORHOODS : ARTICLES


EVENTS

DAYS : THURSDAYFRIDAY : SATURDAY : SUNDAY : TUESDAY

Loading Events
Find Events

Event Views Navigation

Monday (05-28-18)

Click red arrow () for event info : Click venue name for venue details

Ongoing

(Official Movement Afterparty) Interface Scene 2018 : The Works : 10:00PM-8:00AM : DJs VRIL, Kr!z, Cell Injection, I Murdered (live), Hyperactive, Sophia Saze, Milkplant, Sebastian Bayne, Dani Lehman, Project 313, Joe Sousa, and Cesar Acosta

(Official Movement Afterparty) Ok Cool : TV Lounge : 10:00PM-12:00PM : DJs Eats Everything, Ardalan, Delano Smith, Ralph Lawson, Cosmin TRG, Eddie C, Tara Brooks, ATAXIA, Atnarko, Dax Lee, Taimur Agha, Mister Joshooa, Anthony Mansfield, Loren, Victor Vega, Biege, and Steve The Amazing

Night/Day Vol 2 : El Club : 2:00AM-2:00PM : DJs John F.M., Ahya Simone, Alex Zhang Hungtai, Gabriel Ferrandini, Acemo, Minx, Jay Daniel, Kyle Hall, and Juliana Huxtable

7:00 AM

Have a Nice Day : Exodos Rooftop : 7:00AM-9:00PM : DJs Lee Curtiss vs Lonely C, YOS, SHERIF, A GREY AREA, Soul Mob, Ben Finx II, Gabi + Gino, Ohashi, Tocayo/Hernan Piraquive, Aboudi Issa, Alex Maniaci, and Don Brâd

8:00 AM

Assimilate.01 : The Works : 8:00AM-5:00PM : DJs Axkan, Centrific, Jgarrett, Ix, Kaïell, Lindsey Herbert, Rubidium, Sebastian Veytia, and Tanya Leigh

9:00 AM

Freakish Pleasures and Electric Pickle present Where Are My Keys : Marble Bar : 9:00AM-4:00AM : DJs Omar-S, Osúnlade, Sadar Bahar, Eli Soul Clap aka Bamboozle b2b Will Renuart, Minx b2b ATAXIA, MGUN, Todd Modes b2b Blair French, LadyMonix, Ryan Spencer, Bill Spencer, Ben Mason, and Mira Fahrenheit

10:00 AM

Daylight Showcase : Gold Cash Gold : 10:00AM-10:00PM : DJs John Collins, Isaac Prieto, and Moppy

11:00 AM

Ambient Brunch : Le Petit Zinc : 11:00AM-4:00PM : DJs TYLR_ and Adriel

12:00 PM

H2D Swim Club : Common Pub : 12:00PM-8:00PM : DJs Ash Nowak and Jon Dones

Hot Mass’ Lot Mass : Tangent Gallery : 12:00PM-8:00PM : DJs CCL, Ciel, Chris Cruse, Jeffrey Sfire, Paul Fleetwood, resom, Titonton Duvante, and Tony Fairchild

Las Cruxes Pop-Up Shop + In-Store DJ Sets : El Club Events Lounge : 12:00PM-8:00PM : DJs ABBY, Beau Wanzer, Davide Gualandi, John FM, Jordan Zawideh, Julian Kendall, Nihal Ramchandani b2b Adrian Rew, Russell E.L. Butler, Via App

2:00 PM

Bang The Rooftop : Briggs Detroit : 2:00PM-12:00AM : DJs Bruce Bailey, Big Rob Martinez, Phil Tha Mixx, Prizmatik, Vernell Byrd, One Five, Pierre Reynolds, George Jackson, Tony 'Da Bone' Foster, Mary Freed, Marty Bulger, Righteous Knowledge, Joe Boyer, and D Swin

STAUB : TV Lounge : 2:00PM-2:00AM : Line-up TBA

Live from Movement : Red Bull Radio : 2:00PM-12:00AM : Live broadcast from Movement with DJs Marshall Applewhite, Beautiful Swimmers, Todd Osborn, Phuture, Premier, BadBadNotGood, and Diplo

3:00 PM

House Gallery’s Annual Memorial Day Soiree : MotorCity Wine : 3:00PM-2:00AM : DJs Jesse Saunders, Uchikawa aka Loftsoul, Claus Bachor, Dénouement, Jani Ho along with Chiara Kickdrum, DeTune along with SMTH, Adam Francesconi, Jay Ramsey, and J. Garcia

7:00 PM

(weekly) Monday is the New Monday : MotorCity Wine : 7:00PM-12:00AM : DJs Ryan Spencer, Charles Trees and Ben Saginaw + vegan food by Julien

MGUN : POP + Offworld : 7:00PM-2:00AM : DJs MGUN, Adrian Rew, Adult Contemporary, wetdogg, and Ariel Sports

8:00 PM

Parquet Courts : El Club : 8:00PM-11:00PM : Parquet Courts and Goat Girl

9:00 PM

(weekly) SLUTT : Club Gold Coast : 9:00PM-2:00AM : DJ TYLR_

Life Party : Northern Lights : 9:00PM-2:00AM : DJs Mike Clark, Tony Nova, and Dr.Tingle Fingers

10:00 PM

Dirty Epic Productions, Synthetik Minds, and WORK by 6AM present Anthology : Leland City Club : 10:00PM-6:00AM : DJs Juan Atkins, Terrence Parker, SCAN 7, MoReese, Belief Defect, Surachai, Altstadt Echo, and Max Gardner

Country Club Disco 5 : The Works : 10:00PM-6:00AM : DJs Codes, Dillon Nathaniel, Eyes Everywhere, Tom Greco, Lee K, option4, Proper Villains, Devon James, Andrew Parsons, Wattie Green, Sonya Alvarez, and Attak

I.T. presents 15 Years of The Bunker : Tangent Gallery : 10:00PM-6:00AM : DJs Jane Fitz, Eric Cloutier, Function, Adam X, Mike Servito, Bryan Kasenic, Gunnar Haslam, Abby Echiverri, Clay Wilson, rrao, Beau Wanzer, and Stallone the Reducer

The Blu Party : Level Two Bar : 10:00PM-4:00AM : Doc Martin, Kenny Glasgow, Christian Martin b2b Worthy, Nitin, Sydney Blu, Soul Goodman, Derek Specs, Dabura, Miz Megs, Evan Gee, Francesco E Marcello, and Honolulu Boys

Technocity : Exodos Rooftop : 10:00PM-2:00AM : DJs Nick Speed b2b Sheefy McFly

Vinyl Days : The Whisky Parlor : 10:00PM-2:00AM : DJs Julian Kendall, Tink Thomas, and Jakob Harris

11:00 PM

(Official Movement Closing Party) Nicole Moudaber and Paxahau present MoodRAW : Masonic Temple : 11:00PM-4:00AM : DJs Dubfire, Hito, and Nicole Moudaber

12:00 AM

Mioli Music & HWP present Move It Or Lose It Marathon Party : Olympus Theater : 12:00AM-4:00PM : DJs Mac Mamma Music, Darryl G, Emanate, Max Gardner, Jean-Philippe, Bass Exotic, Gia, One Five, U-SRD, Kudeki, Gary Chandler, Muon, Navjeet Sarna, Ghita Sisters, Lone Wolf, Zehv, Tylr, Sleazy, Hamilton, Sxxysauce, Shaman Hx, and Masahiko Uchikawa

6:00 AM

Third Annual Techno Tuesday BBQ : PJ’s Lager House : 6:00AM-9:00PM : DJs John E. Collins, Terrence Dixon, Minx, Brent Scudder, RayBone Jones, Derek Michael, Terry James, Eric Glaze, Disc, Theresa Chavez, Scott Gordon, Robert Larsen, Eno Justin, Jeffrey Woodward, Elle Vulf, Jeremiah Shaw, Joshua Zarza, and Moses Malone

+ Export Events

Make it a great festival Detroit.

 

Printed pocket guide available at locations throughout the city.

The online and printed guide are free. Please help support this project.
Donate