SECTIONS : EVENTS : NEIGHBORHOODS : ARTICLES


EVENTS

DAYS : THURSDAYFRIDAY : SATURDAY : MONDAY : TUESDAY

Find Events

Event Views Navigation

Sunday (05-27-18)

Click red arrow () for event info : Click venue name for venue details

Ongoing

Bounce That : MIX Bricktown : 12:00AM-7:00AM : DJs Sheefy McFly, Stacye J, Fluff, and Skeez

(Official Movement Afterparty) Texture : Marble Bar : 10:00PM-10:00AM : DJs Danny Daze, Lena Willikens, Randomer, Dr. Rubinstein, Gilb'R, Olin, Turtle Bugg, Darwin, Shady P, Soren, and Jacob Park

Sub÷Divizion, OMEN Recordings, and Aerotek Recordings present Evolve 2018 : The Works : 10:00PM-7:00AM : MORD Showcase featuring DJs Bas Mooy, Ansome (live), UVB, Manni Dee, Pinion, and more

(Official Movement Afterparty) Paxahau presents House of EFunk : TV Lounge : 11:00PM-12:00PM : DJs LTJ Bukem with MC TRAC, Egyptian Lover with Brian Ellis (live), Soul Clap, DāM-FunK, Tony Humphries, Stacey Pullen, Tom Trago, Frankie Bones, Scott Grooves, Patrice Scott, Jayda G, HAZ MAT (live), Javonntte Garrett , Pontchartrain , punisher, Dan Bain, and Peter Croce

A U X E T I C presents Sinistarr and DJ Jalen : MIX Bricktown : 2:00AM-9:00AM : DJs Sinistarr, Jalen, Black Noi$e, Marshall Applewhite, and Holographic

The Freaks Come Out at Light : Lincoln Street Art Park : 4:30AM-10:30AM : DJs Cat Town (Mike Medow + Ryan Spencer), Coconut Babylon (Daisuke Hughes, Monty Luke, Jeff Risk), and Adam Stanfel

Surreal Sleepwalking presents Sunday Morning Slap : Northern Lights : 6:00AM-11:00AM : DJs Greco, Ghostea, Grensta, Daniels Jack, and Sonya Alvarez

7:00 AM

Clave House presents Elixir 2018 : Briggs Detroit : 7:00AM-7:00PM : DJs Appian, Berndt, David Marroquin, Force Placement, Hits Only, Kevinmcq, Lavici, Max, Ellington, Ryote, and Segv

Tec-troit – Dawn to Solar Noon : The Works : 7:00AM-4:00PM : Surprise guests

11:00 AM

Drunk Brunch : MIX Bricktown : 11:00AM-5:00PM : DJs Grensta, Tombz b2b John Summit, Players Club b2b Food Fight, Discreet Disco, and Lynda Carter. Food by Lonestar Catering

Ambient Brunch : Le Petit Zinc : 11:00AM-4:00PM : DJs Caleb Pepera and Adriel

12:00 PM

Belle Isle Bicycle Tour : Wheelhouse Detroit Bike Shop : 12:00PM-3:00PM : Explore the architecture of Belle Isle Park

Choose Better Friends Records : Founders Taproom : 12:00PM-4:00PM : DJs Bale Defoe, Ryan McCray, Jessica Peacock, and Phil Minnick

Las Cruxes Pop-Up Shop + In-Store DJ Sets : El Club Events Lounge : 12:00PM-8:00PM : DJs ABBY, Beau Wanzer, Davide Gualandi, John FM, Jordan Zawideh, Julian Kendall, Nihal Ramchandani b2b Adrian Rew, Russell E.L. Butler, Via App

Exhibit 3000 – Detroit House : Red Bull Radio : 12:00PM-5:00PM : Curated by Submerge and Underground Resistance as an expansion of their famed techno museum, this exhibition focuses on Detroit house music, its arrival from Chicago and its roots in disco, gospel and Detroit’s Black gay underground.

12:30 PM

A Detroit Yacht Party 3 : Detroit Riverfront : 12:30PM-4:00PM : DJs Dabura and Chris Robert

1:00 PM

Beatz & BBQ : Detroit Threads : 1:00PM-7:00PM : DJs Alex Jackson, Terry James, Fixed, Disc, Beth Dzierwa, and Moses Malone

2:00 PM

The Do-Over : The Belt : 2:00PM-10:00PM : Presented by adidas Originals

Deon Jamar : Spectacles : 2:00PM-6:00PM : DJs Deon Jamar and Meftah

Live from Movement : Red Bull Radio : 2:00PM-12:00AM : Live broadcast from Movement with DJs Milan Ariel, Holographic, Avalon Emerson, Shigeto, Will Sessions & Amp Fiddler featuring Dames Brown, Modeselektor, and Laurent Garnier

Khaleet 6 – Detroit – خليط ٦ : Kiesling Detroit : 2:00PM-2:00AM : DJs Drummer B, Thoom, Hannah.B, Habibiti, and DG Hadi

3:00 PM

Soul Skate 2018 – Adult Prom : Magic Stick : 3:00PM-7:00PM : DJ Big Bob

4:00 PM

Detroit Diaspora Mid-Day Party : The Eastern : 4:00PM-10:00PM : DJs Dion Hunter, Reggie Dokes, Phifedom, Rich Medina, and Righteous

6:00 PM

(pop-up) Vegetarian Comfort Food : Nancy Whiskey’s : 6:00PM-9:00PM : Menu by Spacecat V-Stro

Vinyl Days : The Whisky Parlor : 6:00PM-10:00PM : DJs Nandi, John Joseph, Max Daley, and Greg Mudge

7:00 PM

(weekly) Binural Frequencies : Urban Bean : 7:00PM-10:00PM : A weekly live broadcast showcasing Detroit’s emerging and established House and Techno artists live on 313.fm

8:00 PM

Las Cruxes presents Mecánica 01 : El Club : 8:00PM-4:00AM : DJs TRAXX, Bill Converse, Scott Zacharias, Katrina Fairlee, Sam De La Rosa (live), PPG, and Asthyna

Architect : Small’s : 8:00PM-2:00AM : Architect, Fluxion A/D, and Veldt

9:00 PM

Excursions : The Baltimore Gallery : 9:00PM-6:00AM : DJs Marcellus Pittman, Uchikawa, Hieroglyphic Being, Radius Etc, Cordell Johnson and James Vincent

Ozmozis presents LO&ST FOUND : Bleu Detroit : 9:00PM-4:00AM : Line-up TBA

Electric Detroit : Broderick Grille : 9:00PM-2:00AM : DJ Wezbar

Soul Skate 2018 : Northland Skating Rink : 9:00PM-1:00AM : DJ D

By Way Of The Drum : Trinosophes : 9:00PM-2:00AM : DJs Gabe Gonzalez, Craig Huckaby, Djallo Djakate, and special guests

The Black-Out 2018 : Detroit International Institute : 9:00PM-1:00AM : DJ Cent

Slur the Disco : The Whiskey Disco : 9:00PM-4:00AM : DJs D'Julz, Sherif, Yos, Bisharat, Jay Hill, Soul Mob, Ben Fix, Roland London, and Hannie

Carl Craig presents A Return To The Raw : MotorCity Wine : 9:00PM-12:00AM : DJs Jon Dixon and Niko Marks

John Ryan’s Disco Sludge Factory : Northern Lights : 9:00PM-2:00AM : DJs John Ryan, Geoffrey LaRue, and PrismViews

10:00 PM

(Official Movement Afterparty) Interface Scene 2018 : The Works : 10:00PM-8:00AM : DJs VRIL, Kr!z, Cell Injection, I Murdered (live), Hyperactive, Sophia Saze, Milkplant, Sebastian Bayne, Dani Lehman, Project 313, Joe Sousa, and Cesar Acosta

Country Club Disco Warehouse After Party : The Russell Industrial Center : 10:00PM-4:00AM : DJs Chris Lake, Justin Jay, Yotto, and Cut Snake

Legends Of Techno Bass II : Bert’s Warehouse Theatre : 10:00PM-3:00AM : DJs Aux 88, T Linder, Vintage Future, Erik Travis, Wax Tax N Dre, Resurgence, and Maestro

(Official Movement Afterparty) Ok Cool : TV Lounge : 10:00PM-12:00PM : DJs Eats Everything, Ardalan, Delano Smith, Ralph Lawson, Cosmin TRG, Eddie C, Tara Brooks, ATAXIA, Atnarko, Dax Lee, Taimur Agha, Mister Joshooa, Anthony Mansfield, Loren, Victor Vega, Biege, and Steve The Amazing

We Do This : PJ’s Lager House : 10:00PM-3:00AM : DJs Head, Los, Rec, Bet Lemos, and Nano2Hype

(Official Movement Afterparty) Seth Troxler : Leland City Club : 10:00PM-4:00AM : DJs Seth Troxler, The Martinez Brothers, Loco Dice, and Stacey Pullen

North Lake : POP + Offworld : 10:00PM-2:00AM : DJs North Lake, Heidy P, Gustav Brovold, and Dave Anger

11:00 PM

(Official Movement Afterparty) Paxahau presents KMS Origins : Magic Stick : 11:00PM-4:00AM : DJs Kevin Saunderson b2b KiNK, Octave One, Minx, The Saunderson Brothers, and Kweku Saunderson

(Official Movement Afterparty) Nina Kraviz and Marcel Dettmann : Masonic Temple : 11:00PM-4:00AM : DJs Nina Kraviz, Marcel Dettmann, Helena Hauff, and Luke Hess

2:00 AM

Night/Day Vol 2 : El Club : 2:00AM-2:00PM : DJs John F.M., Ahya Simone, Alex Zhang Hungtai, Gabriel Ferrandini, Acemo, Minx, Jay Daniel, Kyle Hall, and Juliana Huxtable

+ Export Events

Make it a great festival Detroit.

 

Printed pocket guide available at locations throughout the city.

The online and printed guide are free. Please help support this project.
Donate