SECTIONS : EVENTS : NEIGHBORHOODS : ARTICLES
EVENTS
DAYS : THURSDAY : FRIDAY : SATURDAY : MONDAY : TUESDAY
Sunday (05-27-18)
Click red arrow (→) for event info : Click venue name for venue details
Ongoing
→ Bounce That : MIX Bricktown : 12:00AM-7:00AM : DJs Sheefy McFly, Stacye J, Fluff, and Skeez
→ The Formula 4 : Drive Table Tennis Social Club : 8:00PM-6:00AM : DJs Karizma, Minx, Rick Wilhite, Bruce Bailey, Alan King, Torinedmond, and Ron Carroll,
→ Club Toilet : Olympus Theater : 10:00PM-10:00AM : Honcho, Macho City, Chris Cruse, and Ryan Smith return to flush your Detroit weekend down the toilet. DJs Baronhawk Poitier, Ciel, Clark Price, Father of Two, Jason Kendig, Justin Cudmore, Kiernan Laveaux, L.Sangre, Russell E.L. Butler, and Ryan Smith
→ (Official Movement Afterparty) Texture : Marble Bar : 10:00PM-10:00AM : DJs Danny Daze, Lena Willikens, Randomer, Dr. Rubinstein, Gilb'R, Olin, Turtle Bugg, Darwin, Shady P, Soren, and Jacob Park
→ Sub÷Divizion, OMEN Recordings, and Aerotek Recordings present Evolve 2018 : The Works (Closed) : 10:00PM-7:00AM : MORD Showcase featuring DJs Bas Mooy, Ansome (live), UVB, Manni Dee, Pinion, and more
→ Tresor Berlin and Interdimensional Transmissions present Tresor.313 : Tangent Gallery : 10:00PM-7:00AM : DJs Dasha Rush (live), Adam X, Silent Servant, Noncompliant aka Shiva, Justin Aulis Long, Anthony 'Shake' Shakir, Claude Young, Marcellus Pittman Unirhythm, FIT Siegel, Mareena, Handmade DJ Page, and Daniel Bell
→ (Official Movement Afterparty) Paradigm presents Maceo Plex + Ida Engberg : Leland City Club : 10:00PM-6:00AM : DJs Maceo Plex and Ida Engberg
→ (Official Movement Afterparty) Paxahau presents House of EFunk : TV Lounge : 11:00PM-12:00PM : DJs LTJ Bukem with MC TRAC, Egyptian Lover with Brian Ellis (live), Soul Clap, DāM-FunK, Tony Humphries, Stacey Pullen, Tom Trago, Frankie Bones, Scott Grooves, Patrice Scott, Jayda G, HAZ MAT (live), Javonntte Garrett , Pontchartrain , punisher, Dan Bain, and Peter Croce
→ GÅTE : Secret Location : 12:00AM-6:00AM : DJs Alton Miller, Lindsay Cashews, Rex Bravos, and TYLR_
→ A U X E T I C presents Sinistarr and DJ Jalen : MIX Bricktown : 2:00AM-9:00AM : DJs Sinistarr, Jalen, Black Noi$e, Marshall Applewhite, and Holographic
→ The Freaks Come Out at Light : Lincoln Street Art Park : 4:30AM-10:30AM : DJs Cat Town (Mike Medow + Ryan Spencer), Coconut Babylon (Daisuke Hughes, Monty Luke, Jeff Risk), and Adam Stanfel
6:00 AM
→ Surreal Sleepwalking presents Sunday Morning Slap : Northern Lights : 6:00AM-11:00AM : DJs Greco, Ghostea, Grensta, Daniels Jack, and Sonya Alvarez
7:00 AM
→ Clave House presents Elixir 2018 : Briggs Detroit (Closed) : 7:00AM-7:00PM : DJs Appian, Berndt, David Marroquin, Force Placement, Hits Only, Kevinmcq, Lavici, Max, Ellington, Ryote, and Segv
→ Tec-troit – Dawn to Solar Noon : The Works (Closed) : 7:00AM-4:00PM : Surprise guests
11:00 AM
→ (weekly) B-Side Brunch : (closed) Union Street : 11:00AM-4:00PM : DJs Brian Gillespie and Vince Patricola
→ (weekly) B-Side Brunch : (closed) Union Street : 11:00AM-4:00PM : DJ Vince Patricola
→ Drunk Brunch : MIX Bricktown : 11:00AM-5:00PM : DJs Grensta, Tombz b2b John Summit, Players Club b2b Food Fight, Discreet Disco, and Lynda Carter. Food by Lonestar Catering
→ Ambient Brunch : (closed) Le Petit Zinc : 11:00AM-4:00PM : DJs Caleb Pepera and Adriel
12:00 PM
→ Movement Festival : Hart Plaza : 12:00PM-12:00AM : Each year on Memorial Day weekend, thousands of people from across the globe gather in the birthplace of Techno to celebrate the heritage of Detroit and its musical influence over countless generations, new and old. Movement Music Festival is one of the longest-running dance music events in the world, committed to showcasing authentic music and providing an experience unlike any other.
→ Cultural Traffic Detroit – Print Arts Fair : 4859 : 12:00PM-9:00PM : This fair hosts independent and experimental publishers, artists and dealers of vintage books, ephemera and pop culture. There is also a program of live events, exhibitions, readings, music and artist-led performance, which, for this edition, will feature The Mott Collection exhibition.
→ Belle Isle Bicycle Tour : Wheelhouse Detroit : 12:00PM-3:00PM : Explore the architecture of Belle Isle Park
→ Choose Better Friends Records : Founders Taproom : 12:00PM-4:00PM : DJs Bale Defoe, Ryan McCray, Jessica Peacock, and Phil Minnick
→ Las Cruxes Pop-Up Shop + In-Store DJ Sets : El Club Events Lounge : 12:00PM-8:00PM : DJs ABBY, Beau Wanzer, Davide Gualandi, John FM, Jordan Zawideh, Julian Kendall, Nihal Ramchandani b2b Adrian Rew, Russell E.L. Butler, Via App
→ Exhibit 3000 – Detroit House : Red Bull Radio : 12:00PM-5:00PM : Curated by Submerge and Underground Resistance as an expansion of their famed techno museum, this exhibition focuses on Detroit house music, its arrival from Chicago and its roots in disco, gospel and Detroit’s Black gay underground.
12:30 PM
→ A Detroit Yacht Party 3 : Detroit Riverfront : 12:30PM-4:00PM : DJs Dabura and Chris Robert
1:00 PM
→ Beatz & BBQ : Detroit Threads : 1:00PM-7:00PM : DJs Alex Jackson, Terry James, Fixed, Disc, Beth Dzierwa, and Moses Malone
2:00 PM
→ Vizual Records and Eastcoast Underground present Day Life ’18 : MotorCity Wine : 2:00PM-8:00PM : DJs Chez Damier, Demuir, and Iz & Diz
→ Deon Jamar : Spectacles : 2:00PM-6:00PM : DJs Deon Jamar and Meftah
→ Live from Movement : Red Bull Radio : 2:00PM-12:00AM : Live broadcast from Movement with DJs Milan Ariel, Holographic, Avalon Emerson, Shigeto, Will Sessions & Amp Fiddler featuring Dames Brown, Modeselektor, and Laurent Garnier
→ Khaleet 6 – Detroit – خليط ٦ : Kiesling Detroit : 2:00PM-2:00AM : DJs Drummer B, Thoom, Hannah.B, Habibiti, and DG Hadi
3:00 PM
→ Soul Skate 2018 – Adult Prom : Magic Stick : 3:00PM-7:00PM : DJ Big Bob
4:00 PM
→ Detroit Diaspora Mid-Day Party : The Eastern : 4:00PM-10:00PM : DJs Dion Hunter, Reggie Dokes, Phifedom, Rich Medina, and Righteous
6:00 PM
→ (pop-up) Vegetarian Comfort Food : Nancy Whiskey’s : 6:00PM-9:00PM : Menu by Spacecat V-Stro
→ Vinyl Days : (closed) The Whisky Parlor : 6:00PM-10:00PM : DJs Nandi, John Joseph, Max Daley, and Greg Mudge
7:00 PM
8:00 PM
→ (weekly) The Progressive Underground : WDET : 8:00PM-10:00PM : Chris Campbell plays a mix of electronica, b-sides and rare grooves.
9:00 PM
→ Excursions : The Baltimore Gallery (closed) : 9:00PM-6:00AM : DJs Marcellus Pittman, Uchikawa, Hieroglyphic Being, Radius Etc, Cordell Johnson and James Vincent
→ Ozmozis presents LO&ST FOUND : Bleu Detroit : 9:00PM-4:00AM : Line-up TBA
→ Electric Detroit : Broderick Grille : 9:00PM-2:00AM : DJ Wezbar
→ Soul Skate 2018 : Northland Skating Rink : 9:00PM-1:00AM : DJ D
→ By Way Of The Drum : Trinosophes : 9:00PM-2:00AM : DJs Gabe Gonzalez, Craig Huckaby, Djallo Djakate, and special guests
→ The Black-Out 2018 : Detroit International Institute : 9:00PM-1:00AM : DJ Cent
→ Slur the Disco : (closed) The Whiskey Disco : 9:00PM-4:00AM : DJs D'Julz, Sherif, Yos, Bisharat, Jay Hill, Soul Mob, Ben Fix, Roland London, and Hannie
→ Carl Craig presents A Return To The Raw : MotorCity Wine : 9:00PM-12:00AM : DJs Jon Dixon and Niko Marks
→ John Ryan’s Disco Sludge Factory : Northern Lights : 9:00PM-2:00AM : DJs John Ryan, Geoffrey LaRue, and PrismViews
10:00 PM
→ (Official Movement Afterparty) Sampled 16 : Marble Bar : 10:00PM-6:00AM : DJs Riva Starr b2b Harvard Bass, Kenny Glasgow b2b Chuck Daniels, Mark Farina b2b Dj Heather, Andrés b2b Rick Wilhite, Jason Hodges b2b Wally Callerio, Burning Bridges b2b Hiroko Yamamura. Shaun J. Wright b2b Dj Holographic, Hazmat (live), Punisher b2b Rufus Gibson
→ (Official Movement Afterparty) Interface Scene 2018 : The Works (Closed) : 10:00PM-8:00AM : DJs VRIL, Kr!z, Cell Injection, I Murdered (live), Hyperactive, Sophia Saze, Milkplant, Sebastian Bayne, Dani Lehman, Project 313, Joe Sousa, and Cesar Acosta
→ Country Club Disco Warehouse After Party : The Russell Industrial Center : 10:00PM-4:00AM : DJs Chris Lake, Justin Jay, Yotto, and Cut Snake
→ Legends Of Techno Bass II : Bert’s Warehouse Theatre : 10:00PM-3:00AM : DJs Aux 88, T Linder, Vintage Future, Erik Travis, Wax Tax N Dre, Resurgence, and Maestro
→ (Official Movement Afterparty) Ok Cool : TV Lounge : 10:00PM-12:00PM : DJs Eats Everything, Ardalan, Delano Smith, Ralph Lawson, Cosmin TRG, Eddie C, Tara Brooks, ATAXIA, Atnarko, Dax Lee, Taimur Agha, Mister Joshooa, Anthony Mansfield, Loren, Victor Vega, Biege, and Steve The Amazing
→ We Do This : PJ’s Lager House : 10:00PM-3:00AM : DJs Head, Los, Rec, Bet Lemos, and Nano2Hype
→ (Official Movement Afterparty) Seth Troxler : Leland City Club : 10:00PM-4:00AM : DJs Seth Troxler, The Martinez Brothers, Loco Dice, and Stacey Pullen
→ North Lake : POP + Offworld : 10:00PM-2:00AM : DJs North Lake, Heidy P, Gustav Brovold, and Dave Anger
11:00 PM
→ No Way Back : Tangent Gallery : 11:00PM-12:00PM : DJs Patrick Russell, BMG, Erika (live), Carlos Souffront, Derek Plaslaiko, Mike Servito, Bryan Kasenic, Scott Zacharias, Outer Space (live), David Shettler (live), and Grant Aaron
→ (Official Movement Afterparty) Paxahau presents KMS Origins : Magic Stick : 11:00PM-4:00AM : DJs Kevin Saunderson b2b KiNK, Octave One, Minx, The Saunderson Brothers, and Kweku Saunderson
→ (Official Movement Afterparty) Nina Kraviz and Marcel Dettmann : Masonic Temple : 11:00PM-4:00AM : DJs Nina Kraviz, Marcel Dettmann, Helena Hauff, and Luke Hess
Make it a great festival Detroit.
Printed pocket guide available at locations throughout the city.
The online and printed guide are free. Please help support this project.
Donate